çalisanin refahi ve nasil yemek imkanlari etkiler

Bir isveren olarak ilk öncelik is ve çalisanlari bakmak için!
Açik devlet için, bu sadece yapisal bir yaklasim benimseyerek elde edilebilir; size kriter tüm personel kalitesi standartlari gerekir için.
Neden anlasmali oldugu tüm sonra yemek endisesi rahatsiz? Peki, isveren olarak çalisan refahi için sorumludur. Tüm sözlesmeli ve içi catering tesisleri ne kadar küçük etkisi çalisanin refah!
Bu gibi olgular ile size garson en standartlarinda geçici bir ilgi daha fazla almasi gerektigini anlasilabilir ne olursa olsun yemek düzenlemeler. Sonuçta bu catering kisa kesilmis almak ve yanlis zaman ates hattinda kim sensin.
Bu bakim bir görevi var çalisanin refah gelince: Ayrica operasyonel risk ve yemek maliyetleri azaltmak gerekir.
Yani bagimsiz olarak standartlari kiyaslama için açik, hukuki, mali ve ahlaki nedenleri var.

Onlarin yemek standartlari içerir çalisan refahi için sorumlu oldugunu unutmayin. Sonra size kendi standartlari risk ve maliyetleri azaltmak düzenleyen ve korumak gösterebilen!

Biz denetim çalisan standartlarda uzman. Sizin ismarlama rapor, operasyonel riskini azaltir mevzuat karsilayan ve yemek maliyetleri azaltmaya yardimci olur. Ayrica herhangi bir gida zehirlenmesi riskini azaltmak ve genellikle çalisanlar için geçerli standartlara gelistirmemize yardimci olacaktir …

Bunu nasil sagliyorsunuz?
Biz Ingiltere’de kontrolü onlarin isçi refahi boyunca sayisiz isletmelere yardimci. Tüm bagimsizligimizi Öncelikle size adil bir degerlendirme almak hiçbir çikari anlami var saglar. Vs vs vs herhangi bir önyargilari vardir bu yüzden biz catering sirketleri için bir baglilik yok …
Bu, gerçekleri tüm tam hikaye olsun saglamanin tek yolu, hem iyi hem kötü!

Öneriler ve sertifikalari ile birlikte bizim istatistiksel rapor sizin için ne yapar?
Sözlesmeli veya içi ya operasyonel risk ve gizli maliyet hem de güvenlik açigi ikram ile azalir. Bagimsiz kiyaslama gerçekten tüm kötü çalismasini gelistirmek ve kaldirmak için isveren olarak sizin açinizdan net bir niyeti gösteriyor olmasidir.

Su anda ne bagimsiz testler yapabilirim? Ne veri aldiniz? Sen yillarca bir sözlesme garson ve sitede büyük ticari kantin olmus olabilir ya da sadece bir personel üyesi ile basit bir mutfak nezaret görevi ile indi.
Çalisanin sagligi refahi ve güvenligi açikça çalisan gida hijyeni içerir hangisi, bu nedenle bagimsiz olarak standartlari kontrol emin olun!

Bu üç kategoriden herhangi bir isveren olarak durumunuza uygun olup olmadigini size kontrol emin olmaniz gerekir. Kontrolü için, bagimsiz hazir yemek servisleri ve satis operatörleri standartlari denetim gerekir:

1. Kantinler olmayan siteler; satis makineleri ile içecekler: Kumandali otomat sorunlari
2. Büyük catering olan siteler harici yiyecek içecek tarafindan insanli: Sözlesme yemek sorunlari
3. In-house catering sorunlari: kendi çalisanlari tarafindan insanli kantin olan siteler

Bu önleme her zaman tedaviden daha iyidir unutmayin …

Is korumak ve çalisanlari bize ulasin ve biz bunu kontrolünü saglamak için ne kadar kolay oldugunu ispat edecektir için, biz bugün is catering tesisleri bir bagimsiz denetim düzenleyebilirsiniz.

kaynak
www.cssolutionsltd.com