lehenga choli kökeni – bu güzel kiyafetleri asirlik geçmisi

Hint Lehenga choli törenlerde her türlü Hintli kadinlarin bir tercih elbise Babür Imparatorlugu’nun kraliyet mahkemelerden genis bir yol gitti. Bu özgün Babür döneminden bu yana kadinlar tarafindan giyilen oldugunu söylüyor lehenga choli, kökeni hakkinda bilmek heyecan verici. O zaman, en mütevazi sekilde Hint exquisiteness festonla süslemeyecek için beceri vardi bir elbise olarak kabul edildi. Bugün bile, Mogol kültürünün ruhu çok saglam ve geleneksel Mogol tasarimlari gösterilmistir.

Tarih boyunca, lehenga çok az degisiklik ugramistir. Aslinda bugün bile önde gelen üreticileri altin Babür dönemi olusturan geleneksel desenleri kaldirmak için basarisiz degil. Topluluk hala geleneksel uzun etek, choli ve dupatta olusur. Lehenga yapmak için kullanilan kumas, aslinda büyük Mogol King Ekber örnegin ipek ve Brocades devrinde kullanilanlar ile aynidir. Dupatta anda ipek, yeni bir gelismedir sifon keten yapilir.

Lehengas beline düzenlenen ayak bilegi uzunlugunda uzun pilili etek vardir. Etek takan etrafinda zarif ve isaret fisekleri oldugunu. Ayak bilegi diz arasinda degisen kabile islemeli lehenga uzunlugu, zengin insanlarin bu her zaman karistirilir gibi yere dokunacak kadar uzun iken. Geleneksel olarak, tüm lehengas seklinde etek türü semsiye vardi. Günümüzde, moda piyasasinda, ancak, etnik elbise yeni bir görünüm veren lehengas farkli sekilleri vardir.

Lehengas çesitli stilleri Düz lehengas, Balik kuyruk lehengas, Deniz Kizi lehengas, panelli lehengas, ghagras lehengas, Dairesel lehengas, A-line lehengas, tam yetenek ve benzeri ile Lehengas Kali kesilir. Bilindigi gibi, Rajasthan ve Gujarat kadinlarin geleneksel elbise hala ghagra choli oldugunu. Ata ve kirsal kadinlar islemeli lehenga choli pamuklu kumaslar ile yapilan ve nakis ve ayna çalismalari ile süslü tercih ederken, kraliyet ailelerine mensup kadinlar pahali çivili, hatta gerçek altin ve gümüs nakis, tanchoi ve agir saten daha ayrintili brokarlar lehine ve göze taslar.

Lehenga choli soyunma geleneksel Istanbul / Istanbul tarzi elçisi oldugunu. Kravat ve boya ghagra cholis – Biz geleneksel söz ederken, hiçbir sey bandhani basili daha gelenekseldir. Bu ülke genelinde son derece popüler. Bu özellikle katkisiz pamuk oldugunu. Ipek ve diger insan yapimi kumas gibi diger kumaslar da elde edilebilir. Genellikle, bluz onlara ayna-is ve yama çalismasi ayrintili ve çok canli var. Bir ghagra choli bir etnik bir görünüm vermek diger tasarimlar Kalamkari, mangalgiri, maheshwari, ikat ve benzeri vardir. El islemeli ghagra cholis da geleneksel.

Günlerde bu geleneksel elbise giyen en sicak egilim. Geleneksel lehenga choli Navratri, Ramazan, Dusshera gibi dügün, festival sirasinda giyilir. Dügün sezonda bu geleneksel elbise kendi deger vardir. Hint ghagra choli mehendi, dandiya / sangeet, dügün töreni ve resepsiyon gibi ana günlerde de takilabilir. Hint lehenga choli coskuyla feminizm özünü ortaya çikarir.