Khokhloma resim

Khokhloma ünlü halk Rus dekoratif boyama ve özellikle muhtesem süs esyalari, ahsap sofra ve mobilya olusturulmasinda kullanilir. Bu sanat Nijniy Novgorod altinda köylerde 17. yüzyilda ortaya çikti. Onlar Khokhloma üretilen hiçbir zaman olmasina ragmen bu resimler Khokhloma resimler olarak bilinir, bu ad Nijniy Novgorod Eyaleti Khokhloma ticareti yerlesim nedeniyle, boyali ürün satisi yakin köylerden var getirildi.

Genellikle siyah ve kirmizi çiçek süsler altin arka plana karsi boyanmistir. Bazen ustalar da yesil renk kullanin. Bu renkler kullanarak arkasinda belirli nedenleri vardir: siyah berrakligi vurgular ise kirmizi, sicaklik ve yapay altin yumusaklik ekler.

Khokhloma resim yapma asamalari

1. Is parçalari bir torna açilir
2. Is parçalari da petrol ve kuru kurutma ile tedavi edilir sonra sivi kil harç ile toprakli ve keten tohumu yagi ile yaglanir. Bu adim, 3-4 kez tekrarlanir
3. Sonraki asamada Kalaylama edilir: öge metalik alüminyum tozu (bir kez de gümüs tozu ve daha sonra daha ucuz kalay tozu kullanilir) ile kaplidir. Daha sonra gümüs renkli parça yaglar yapilir boyama, hazir ve bir firin içinde kurutma ile sabitlenir.
4. Daha sonra is vernik birkaç kat ile kaplidir, her biri bir soba ayri ayri kurutulur. Bu yüksek sicaklik etkisi altinda oldugu, bu vernik altin içine makalenin gümüs rengi döner.

Khokhloma sanatçilar herhangi bir ön isareti olmadan resimlerinin bu tür yapiyoruz, onlar serbest el firça boyama geçerlidir. Khokhloma resim canli doganin güzellikleri yani sira iyi seyler sembolleri, refah ve Rusya’da mutluluk iletmek.

Khokhloma resimlerinin ana tip vardir ardindan

1) Üst resim

Üst resimlerinde kirmizi ve siyah süsler altin arka plana karsi kullanilir. Bu resim geleneksel “ot” ve “yaprak” unsurlari içerir. “Çim” çim ve altin rengi kirmizi veya siyah boyali yay biçak olusur. “Leaf” boyama genellikle kök yayilmis oval yapraklari ve meyveleri olusur.

2) arka plan resim

Arka plan resim üst resim tersidir, burada altin tasarim kirmizi veya siyah bir arka plana karsi kullanilir. “Kudrina” resim-it bukleler hatirlatan karmasik altin kivrimlari ile gelisen oyma olan arka plan bir türüdür. Resim Bu tür genellikle 19. yüzyilda pahali hediyelik esya olarak kullanilan çok üst resim daha karmasiktir.

Simdi-bir-gün modern bir Khokhloma isletmelerin hediyelik esya, vazo, mum standi gibi Khokhloma resim, kupa vb çok sey üreten