tarihi anekdotlar kisa hikayeler tasarimci ipek kravat

Bir subay kravat
1880’lerde Ingiliz askeri sonunda her zaman böyle iyi hedefler yapmisti parlak renkli üniforma onun dizi terk etmeye karar verdi. Ama her alayi kabul gelirdi kravatlar çizgiler üzerinde sevgili eski askeri renkler korudu. Bu baglar geleneksel renkler korunmus sadece, onlar sikici yeni üniformalar için tek yaraticilik sagladi.

Sanatçi Tüfekler ve çizgili, siyah gri ve kirmizi iken Kraliyet Tüfek Kolordu, tüfek yesil ve kirmizi baglari oynadi, Mahkeme Isletmesi yesil ve mavi çizgili giydi.

200’den fazla alay baglari giyebilirler kim kurallari oldukça siki olabilir. Prestijli Londra magazalarin bazilari bazen belirli bir kravat giymek hakkina sahip belirtmek için müsteri isteyin. Bu fiyat toplayicilari özellikle nadir kravat için ödemek yukari iter. Bazi olagandisi veya nadir baglari binlerce dolar için el degistirecek.

ja-papyon
Papyon alir Fransiz, jabot, (telaffuz ja-yay), hazir 17. yüzyil dantel kravat bir tür adidir. 18. ve 19. yüzyillarda, papyon kravatlar çesitli malzeme ve stilleri geldi.

Beyaz papyon kravatlar resmi vardi, ama digerleri renkli idi. Örnegin, Amerika’ya 19. yüzyilda Irlandali göçmenlerin kahverengi, yesil veya kirmizi papyon kravatlar tercih.

Siyah papyon kalici popülerlik Pierre Lorillard V beyaz papyon kravatlar ile giyilen tailcoats alternatif olarak smokin icat 1886 yilina dayaniyor. Yeni smokin ilk giyilen Tuxedo Park tatil, New York, adini aldi.

Siyah papyon kravatlar ve smokin lise PEHA ve dügünlerde artik standart. Onlar baglamak için karmasik ve dogru yaka boyutta yapilmalidir çünkü Ama papyon kravatlar is için iyilik kaybettik.

Peki kadinlar?
Kadinlar muhtemelen her zaman boyunlarini süslenmis olmasina ragmen, daha sonra 1800’lerin kadar kravat giymedi. Erkek tasarimci ipek kravat kadinsi sürümleri daha uygun giyim kadin ile birlikte görünmeye basladi giyerken bisiklet, paten, yürüyüs, ya da tekne. Rasyonel Elbise Hareketi, Ingiliz Amelia Bloomer, bir öncü onun adini tasiyan uzun, gevsek kadinin bir pantolon, icat etti.

Daha da kadin savas erkekler tarafindan olusturulan bos doldurmak için ofis ve fabrikalara basli milyonlarca kadin gibi, Birinci Dünya Savasi sirasinda, giyen baglari ve pantolon basladi.

Lord Byron: Yaptigi ya da degil mi?
Ironik çesitli baglari romantik sair, nadiren boyun kumas her türlü giydi Lord Byron, adi verilmistir. Ilk Byron beyaz büyük disket yay vardi; kahverengi veya siyah 1820’lerde ortaya çikti. 1860’larda sonra büyük, çogu zaman hazir yay iken 1840’larda, bir Byron, dize veya dar serit yapildi.